Skip to content

1. Nechladiť, nemraziť!

Aby sa chuť ovocia v nápoji naplno rozvinula, destiláty by ste mali servírovať v teplote 16°C – 18°C. V žiadnom prípade by ste ho nemali podávať ani piť chladený a už vôbec nie zmrazený. Podchladením síce môžeme zakryť chyby destilátu, ale prichádzame o to najcennejšie – vôňu a chuť po ovocí, z ktorého je vyrobený.

2. Pozor na pikantné jedlá

Ak si chcete ovocný destilát skutočne vychutnať, mali by ste aspoň na dve hodiny pred degustáciou zabudnúť na cigaretu a kávu. A pozor na menu - chuť nápoja výrazne ovplyvňuje aj pikantné jedlo.

3. Začať celkom zľahka

Degustáciu začíname jemnejšími, menej výraznými destilátmi, ktoré sú vyrobené z jadrového ovocia (napr. jablkovica, hruškovica), pokračujeme kôstkovinami (napr. marhuľovica, slivovica) a nakoniec si necháme bobuľové a lesné ovocie (napr. malinovica, bazovica). Destiláty dozrievané v sude a odležané na ovocí by mali byť degustované ako posledné.

4. Koľko pohárikov?

Pokým o vínach sa takmer všetko dozvieme už z vône, destiláty musíme ochutnať a vypiť. Pri pohárikoch 2 cl môžeme degustovať 8 až 9 destilátov tak, že vnímame všetky odtiene chutí a vôní.

5. Čo si všímať?

Pri degustácii ovocných destilátov hodnotíme čírosť, intenzitu a harmóniu chutí a vône. Pri dozrievaných alebo odležaných druhoch je dôležitá aj farba.

6. Pohár

Pri degustácii ovocného destilátu je dôležitý aj správny pohár – číre sklo, vyššia stopka, tulipánový tvar. Prečo práve tulipán? Spodná časť pohára by mala byť širšia, aby plocha na vyparovanie bola širšia a užší vrch zasa koncentruje ovocnú arómu. Dôležitá zásada: destilát sa nalieva len do najširšieho miesta, nie doplna.

7. Farba

Podobne ako pri víne, aj pri ovocnom destiláte pohľadom hodnotíme farbu. Prezrádza veľa o type destilátu, spôsobe zrenia, veku. Pravý ovocný destilát je číry aj po dvadsiatich rokoch s výnimkou môže byť destilát vyrobený z čiernych ríbezlí a čiernej bazy. Zafarbený môže byť aj vtedy, ak dozrieval v sudoch alebo na čerstvom či sušenom ovocí.

8. Vôňa

Pohár s destilátom nakláňame do bokov, nekrúžime nápojom ako pri víne, ale jemne privoniame a snažíme sa zachytiť čuchom aj tie najjemnejšie odtiene vône. Potom ochutnáme malým dúšok tak, aby sa dostal do každého kútika úst.

9. Chuť po dúškoch

Ovocný destilát chutnáme po malých dúškoch. Necháme ho chvíľu v ústach, pričom skúmame jeho konzistenciu, plnosť, hladkosť. Chuť a vôňa ovocia, z ktorého je vyrobený, je v nápoji najvýraznejšia.

10. Tajný tip: Suchá skúška

Keď sme ochutnali destilát, po niekoľkých minútach privoniame k prázdnemu poháru. Pohár môžeme zohriať v dlani, tak zintenzívnime odparovanie zvyšku a dostaneme ucelený obraz o destiláte: jeho kvalite a plnosti. Budete prekvapení, aké krásne arómy sa ešte uvoľňujú z prázdneho pohára.

Logo firmy Vard Distillery

Výnimočnosť v každom dúšku

Rovnako ako na vysoké štandardy kvality dbáme na zodpovedné pitie.
Preto je obsah tejto stránky dostupný len starším ako 18 rokov.